Jak dbać o oczko wodne?

Jak dbać o oczko wodne?

Oczko wodne to sztuczny lub naturalny niezbyt spory zbiornik wodny, najczęściej pełniący funkcję ozdobną, choć niekiedy wspomaga przyrodę wokół siebie. Nie posiada on więcej niż 3 metry głębokości ani więcej niż 1 ha powierzchni, lecz poziom wody zmienia się w zależności od pory roku. Jego miejsce przypada zazwyczaj w ogrodzie i niezależnie od pełnionej funkcji — ozdobnej czy działającej na środowisko — ważną powinnością jest zadbanie o nie. Może to wzbudzić duże zdziwienie, natomiast jest to ogromnie istotny aspekt w kwestii estetyki, wyglądu, a także zdrowia roślin znajdujących się w zbiorniku. Czystość wody również jest szalenie ważna dla ryb i zwierząt urzędujących w owym oczku wodnym. Jednak tu pojawia się pytanie. Co możemy zrobić, by oczko wodne przez cały rok prezentowało się równie dobrze i przyciągało spojrzenia gości i sąsiadów? Przychodzimy z pomocą! W tym artykule znajdziesz porady, ciekawostki i sugestie związane z dbaniem o oczko wodne oraz rośliny znajdujące się na jego obszarze.

Jak odpowiednio zadbać o oczko wodne?

Kontrola zbiornika

Kwestią bardzo ważną przy odpowiedniej dbałości o zbiornik wodny jest sprawdzanie i usuwanie zanieczyszczeń z jego powierzchni. Trafnym przykładem mogą być liście spadające z drzew wprost do zbiornika. Kiedy liście będą znajdowały się w oczku wodnym długi czas, to zaczną gnić. W konsekwencji będzie to prowadzić do zakwaszania się wody w zbiorniku. Wpłynie to fatalnie na wygląd wody, a także jej zanieczyszczenie. Tak, więc wszystkie wyschnięte i gnijące elementy należy szybko i całkowicie usuwać ze zbiornika wodnego.

Sprawdzanie odczynu wody

Raz na jakiś czas, warto sprawdzić odczyn wody w naszym ogródkowym zbiorniku wodnym. Dlaczego? Otóż zasadowe pH wody wspomaga rozwój glonów oraz nie sprzyja rybom, zwierzętom i innym stworzeniom korzystającym z owego zbiornika wodnego.

Zadbanie o ryby

Tworząc oczko wodne i dążąc do tego, by znajdowały się w nim ryby, należy mieć na uwadze, jakie gatunki mogą w nim żyć, a także jakich warunków do życia potrzebują. Aby umieścić je w zbiorniku, musi mieć on co najmniej metr głębokości, a liczba ryb w oczku wodnym nie powinna przekraczać więcej niż połowę jego powierzchni. Co ważne, warto pamiętać, że woda w lecie dosyć mocno się nagrzewa, dlatego istotne jest skupić się na owej głębokości. Ponadto, jesienią aktywność ryb nie jest zbyt wysoka i warto postawić na zmniejszenie ich ilości pokarmu. Nie będą one tak łase na jedzenie, a pozostałości pokarmu mogą zacząć gnić i zanieczyszczać sadzawkę.

Instalacja filtrów

Równowaga biologiczna sprawia, że zbiorniki wodne samoistnie się oczyszczają, natomiast w kwestii tak małej, jak oczko wodne, sprawa się komplikuje. Muł, glony i zanieczyszczenia stają się naszym największym wrogiem w walce o estetyczny i zdrowy wygląd zbiornika. Z pomocą jednak przychodzą filtry przeznaczone do tego rodzaju zbiorników. Jeśli chodzi o filtry to mamy ich trzy rodzaje:

  • mechaniczny
  • mechaniczno-biologiczny
  • biologiczny

Każdy z nich działa w nieco inny sposób, lecz każdy spełnia swoje zadanie, jakim jest filtracja wody. Filtr mechaniczny wypełniony jest gąbką. Na niej zatrzymują się większe brudy i odpadki, niczym muchy na lepie na muchy. Drugi z kolei, jest montowany na dnie oczka wodnego i tradycyjnie przepuszcza przez siebie wodę, filtrując ją. Filtr biologiczny działa, przepuszczając wodę przez złoża aktywne. W kwestii doboru najodpowiedniejszego dla Twojego zbiornika warto skontaktować się z ekspertem, który doradzi, na co powinniśmy postawić.

Sprawdzanie i uzupełnianie poziomu wody

Każda pora roku dodaje innych wyzwań w opiece nad oczkiem wodnym. Lato charakteryzuje się gorącem, które nie dość, że nagrzewa wodę, to w dodatku prowadzi do jej parowania. Poprzez wzgląd na ryby oraz równowagę biologiczną sadzawki, powinno się regularnie sprawdzać poziom wody i go uzupełniać. Jest to zabieg konieczny, szczególnie w okresie letnim.

Dobranie odpowiednich roślin

Z racji faktu, że zbiornik wodny, o którym mowa to całoroczne przedsięwzięcie trzeba zwracać uwagę na rośliny, które znajdują się w nim i na jego powierzchni. Każda z sadzonych roślin i tych, które samoistnie się pojawiają, powinna być mrozoodporna. W przeciwnym razie, na okres zimowy, musimy przechowywać je w innym miejscu, a te, które nadają się na zimowe pogody, należy umieścić na dnie oczka wodnego.

Mamy nadzieję, że skutecznie pomogliśmy Ci zrozumieć, jakie potrzeby mają oczka wodne i w jaki sposób należy o nie dbać. Pamiętaj, żeby w kwestiach tworzenia takiego zbiornika, jak i zajmowania się instalacjami takimi, jak pompy i filtry należy skonsultować swoje działania ze specjalistą.

1Komentarze

    • Avatar
      Daniela
      Nov 15, 2023

      This is just what I was looking for. Thanks for sharing such valuable insights!<br><br><br>My blog <a href="https://jawla360.net/author-profile/scotty5b59dk/">go to these guys</a>

Zostaw odpowiedź